Zastrzyk antyalkoholowy, dzięki któremu zniknie problem alkoholizmu

Jak wskazują dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) problem alkoholizmu w Polsce może dotyczyć nawet 900 tysięcy osób. Alkoholizm należy traktować jako chorobę, a więc wymaga odpowiedniego leczenia. Aby jednak alkoholik mógł się uwolnić od uzależnienia, musi przestać pić alkohol. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają alkoholikowi zostać abstynentem. Jednym z nich jest podanie preparatu, który powszechnie jest znany jako zastrzyk antyalkoholowy. Czym jest zastrzyk tego typu i czy jest bezpieczny dla organizmu?

Czym jest zastrzyk antyalkoholowy?

Chociaż określenie „zastrzyk antyalkoholowy” może kojarzyć się z podaniem substancji za pomocą strzykawki z igłą, tak w rzeczywiście chodzi o lek, który się wszywa w ciało osoby, która jest uzależniona od alkoholu. 

Antyalkoholowy zastrzyk może zawierać różne substancje czynne w zależności od rekomendacji lekarza, powodujące niechęć pacjenta do alkoholu. Lek tego typu działa od 8 do 10 miesięcy, ale zdarzają się również przypadki, że przynosi efekty pełny rok. Podając zastrzyk antyalkoholowy, osoba nadużywająca alkoholu, może z łatwością stać się abstynentem, a także rozpocząć faktyczne leczenie oparte na psychoterapii. 

Zastrzyk antyalkoholowy – czy powoduje negatywne skutki?

Nowoczesna farmakologia jest bezpieczna, o ile pacjent – któremu zaaplikowany zastrzyk antyalkoholowy – przestrzega rekomendacji lekarza. Alkoholik, który ma w ciele tzw. wszywkę, nie może spożywać alkoholu. Negatywne skutki zastrzyku są bardzo rzadko spotykane, ponieważ lekarz przed zaaplikowaniem leku diagnozuje pacjenta pod względem alergii i historii leczenia.

Lekarze jednak wskazują, że mogą się pojawić incydentalnie metaliczny posmak w ustach czy nudności. W przypadku takich objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do najbliżej placówki medycznej. 

Zastrzyk antyalkoholowy a terapia alkoholowa

Tak naprawdę zastrzyk antyalkoholowy jest pierwszym krokiem do wyleczenia się z alkoholizmu. Jak wskazują lekarze, kluczem do sukcesu jest wieloetapowy proces leczenia, w którym istotną rolę odgrywa psychoterapia. Składa się ona zazwyczaj z kilku spotkań z psychoterapeutą, który przygotowuje osobę, nadużywającą alkohol do życia w trzeźwości.