Czym jest operacja migdałków i kiedy się ją wykonuje?

Usuwanie migdałków to zabieg, jakiemu poddawane są najczęściej dzieci w wczesnych wieku szkolnym. Same migdałki spłniają w organizmie rolę ochronnę, zabezpieczając aby nie wnikały do niego żadne patogeny. Jednak w wielu przypadkach lekarze zalecają usunięcie tak zwanego “trzeciego migdałka”.

Sam zabieg jakim jest operacja migdałków trwa zaledwie 20 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Czas rekonwalescencji w przypadku tego typu zabiegu to ok. 5-10 dni. Kiedy warto rozważyć takie zabieg?

Usuwanie migdałków – kiedy warto?

Najczęstszymi objawami, jakie świadczą, że istnieją wskazania do zabiegu jakim jest usuwanie migdałków to:

  • oddychanie przez usta;
  • niedrożność nosa;
  • pojawiający się bezdech senny.

Istnieje kilka metod usuwania, a to czy mowa o całkowitym czy częściowym usunięciu jest zależne od wieku pacjenta. U młodszych dzieci operacja migdałków polega na wycięciu części, z uwagi na funkcje odpornościowe jakie pełnią. U pacjentów powyżej 8 roku życia, przeprowadzone jest całkowite wycięcie.

Jak wygląda zabieg?

Usuwanie migdałków nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wykonuje się go w ogólnym znieczuleniu, gdzie za pomocą specjalnego noża usuwany jest migdałek gardłowy. Nowoczesne rozwiązania takie jak użycie lasera diodowego, pozwalają zatamować krwawienie i przyspieszają czas rekonwalescencji. Całość takiej operacji to ok. 30-40 minut. Po zabiegu pacjenci zostają ok. 1 dnia na obserwacji, a przez kolejne 7 dni zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych. Zalecany jest też odpoczynek i picie dużej ilości płynów.

Usuwanie migdałków – czy tylko dla dzieci?

Oczywiście, w większości przypadków zabiegowi poddawane są dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Jednak nie znaczy to, że nie jest on też przeznaczony dla osób dorosłych. Jednym z objawów, jakie mogą kwalifikować do zabiegu jest często nawracająca angina. Jeśli często borykasz się z tą chorobą, warto wybrać się do specjalisty laryngologa, który oceni, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu.