Masaż sportowy – dla kogo jest i na czym polega?

Naturalna regeneracja mięśni, poprawa przepływu krwi i limfy, redukcja stresu – takie są zalety masażu sportowego, dostępnego w ofertach wielu masażystów. Na czym dokładnie polega i komu jest dedykowany? O tym przeczytasz w poniższym artykule. 

Na czym polega masaż sportowy?

Masaż sportowy jest bardzo podobny do masażu klasycznego. Różni się jedynie zwiększoną intensywnością. Jego celem jest przywrócenie mięśniom sprawności, a także dotlenienie mięśni i skóry. Ma to zarazem poprawić krążenie krwi i limfy. Nierzadko zdarza się, że taki masaż z powodu intensywności, jest bardzo bolesny, ale tylko chwilowo. Masaż sportowy jest niewątpliwie skuteczną metodą profilaktyczną pozwalającą sportowcom na uniknięcie zakwasów czy też przeciążenia mięśni. 

Masaż jest poprzedzony rozgrzewką w formie głaskania, rozcierania, oklepywania i ugniatania. Dalsze działania zależne są już od rodzaju masażu. Trzeba więc wiedzieć, że wyróżnia się różne rodzaje masażu sportowego. Konkretny typ masażu dobiera się do konkretnej partii ciała, a także do rodzaju prowadzonej aktywności fizycznej. Pod uwagę bierze się tu również fazę przygotowań do zawodów sportowych. 

Wyróżnia się następujące rodzaje masażu sportowego: masaż startowy, masaż podtrzymujący, masaż treningowy, masaż przedwysiłkowy i powysiłkowy. 

Dla kogo masaż sportowy?

Jak sama nazwa wskazuje, masaż sportowy jest dedykowany sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie. Zaleca się go przede wszystkim po przeciążeniu ciała, jak też w sytuacji doświadczenia urazów. Nie jest więc dla każdego, chociażby ze względu na wspomnianą intensywność. Dla osób, które nie mają potrzeby zastosowania masażu sportowego, poddanie się mu mogłoby wywołać tylko przykre doświadczenia. 

Masaż sportowy Kraków – jak znaleźć masażystę?

Chcąc skorzystać z masażu sportowego, trzeba przede wszystkim wybrać dobrego masażystę. W tak dużych miastach, jak na przykład Kraków, znalezienie tego fachowca nie powinno być trudne. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa masaż sportowy Kraków, aby znaleźć niejeden gabinet masażu koncentrujący się właśnie na potrzebach sportowców i osób aktywnych. Warto wcześniej sprawdzić opinie innych klientów, aby mieć pewność, że wybrany masażysta jest faktycznie tym odpowiednim. 
W Krakowie, jak i w wielu innych większych miastach można umówić się na masaż sportowy. Ze względu na korzyści, jakie zapewnia dla ciała i organizmu, będąc sportowcem czy po prostu osobą aktywną, warto z niego korzystać w miarę możliwości oraz potrzeby.